+36 (70) 285-0925
http://szoftverbox.hu

+36 (20) 343 6623
szoftverbox@szoftverbox.hu

Az analóg és digitális hangrögzítésről, hívásrögzítésről

Ilyen pl. a:

Dinamikus mikrofon,

Szalagmikrofon,

Kondenzátor mikrofonok,

Piezoelektromos mikrofonok stb.

Lényeges, hogy a mikrofonok elektromos jeleit a rögzítő eszközök a megfelelő technikával tárolják.

Ahhoz, hogy a felvett anyagokat hallani tudjuk, további lényeges láncszemet, úgynevezett hangsugárzó eszközt kell csatlakoztatni a lejátszó eszközhöz.

Hangrögzítés szempontjából megkülönböztetünk:

Analóg és

Digitális hangrögzítést.

Ezen belül is:

Analóg hangrögzítés:

Napjainkban két analóg módot használunk:

  • Az elektromechanikus, illetve a

  • Mágneses hangrögzítés.

Az analóg hangrögzítés legfőbb ismérve az, hogy a felvett/rögzített hanganyag hossza megegyezik. Sztereo hangrögzítés esetében is, minden csatorna egy időben, egymással párhuzamosan kerül rögzítésre.

  • Az elektromechanikus hangrögzítéseknél, a mikrofon fogja fel a hangrezgéseket, és alakítja azt át elektromos jelekké. Majd a jel további útja, egy erősítőn keresztül a vágófej, ahol is egy vágótű segítségével a hanglemez alapanyagába spirál alakú hangbarázdák vájása történik.

Az elektromechanikus hangrögzítéseknél a visszajátszás egy hangszedő tű közreműködésével megy végbe. A lényeg, hogy a bevágott barázdák a tűt mozgatják, így hangfrekvenciás feszültség keletkezik, mely felerősítés után a hangszóró segédletével válik számunkra hallhatóvá.

  • A Mágneses hangrögzítésnél, felvételkor úgynevezett mágneses anyag –hangszalag- halad át az elektromágneses fej előtt. A hangrezgéseket a mikrofon alakítja át elektromos jellé, majd ezek a felvevőfejben, mágneses erőteret hoznak létre, az előtte elhaladó mágnesezhető jelhordozó a létrehozott mágneses erőtér hatására, speciális kifejezéssel - átmágneseződik -, ami által a jelhordozó mágnesessége minden részében arányos a hangfrekvenciás áram nagyságával.

A mágnesesen történt hangrögzítéseknél a visszajátszáskor, a lejátszófej előtt elhaladó hanghordozó mágneses jelei, a fej előtt feszültséget hoznak létre, majd az elektromos jelek felerősítés után a hangszóró membránok részvételével a külvilág számára hallható, rezgőhanggá válnak.

A szalagfajtákat csoportosítása történhet:

Szalagtárolási rendszer alapján:

  • Orsós szalag,

  • Compact Casette szalag,

  • Micro Casette rendszerű szalag.

Történhet a szalag csoportosítás, a jelhordozó minősége és anyaga alapján is:

pl.

  • vörösvasoxidos, feketevasoxidos jelhordozó, kobaltoxiddal dúsítva,

  • krómdioxidos jelhordozó,

  • vasoxidos-krómdioxidos jelhordozó.

 

Digitális hangrögzítés:

Tudnunk kell, hogy a digitális hangrögzítés az analóg rögzítés folyamatára épül. Ahogy már taglaltuk is, hogy az analóg jelek időben és értékben is folyamatosak, a digitális jelek viszont elkülönülnek egymástól.

A digitális hangrögzítésnél is szükségünk van, a fizikai rezgés, elektromos jellé alakító mikrofonra, valamint a jeleket rögzítő eszközre (pl. számítógép, minidisc, telefon stb.) A különbség a rögzítés módjában található. Az időben és értékben folyamatos analóg jeleket elektronikus áramkörökkel rögzítik és dolgozzák fel. Azonban bizonyos időközönként az analóg jelekből „mintákat” vesznek, emiatt a folytonosság megszűnik, egymástól elkülönülő impulzusok sokaságát kapjuk. Az analóg hanganyagok digitális megfelelőjét az impulzusok amplitúdó értékének bináris formájából kapjuk. Magát az eljárást a szakirodalom PCM (Pulse Code Modulation) néven tartja számon.

Digitális hangrögzítéseknél is elektromos jelekké alakul át a hangjel, melyekből

  • mintavételezéssel és

  • kvantálással – rögzíthető digitális jelsorozatot kapunk.

A hangok digitalizálásánál 3 fontos tényezőt kell figyelembe venni, melyek értékei nagyban befolyásolják, befolyásolhatják a hangállomány méretét, minőségét,

Ezek a tényezők:

  • a mintavételi frekvencia,

  • a kvantálási hossz,

  • valamint a hangcsatornák száma (mono, vagy sztereo)

Mintavételezés:

  • A mintavételezés, amikor is, az időben és értékben folytonos analóg jeleket mintavételezéssel, diszkrét minták sorozatává alakítják, amelyekben minden egyes impulzus amplitúdója megegyezik a hangfrekvenciás jel, adott pontban felvett értékével. Tehát az impulzusok amplitúdó értékének bináris formájából kapjuk meg, az analóg hanganyag digitális megfelelőjét. Ezt, ahogy már fentebb is említettük, maga a PCM eljárás.

  • A kvantálás az a folyamat, amikor a mintavételezett impulzussorozatot, amplitúdó értékeit, meghatározott számú bit felhasználásával, bináris számokká alakítják át. A rendelkezésre álló bitek száma maga a kvantálási hossz. Minél több amplitúdó értéket lehet megkülönböztetni, annál precízebben, pontosabban lehet visszajátszáskor a rendelkezésre álló digitális jelsorozatból visszaállítani az eredeti analóg jelet.

  • Sztereo hanganyag rögzítésénél két csatorna jele kerül digitalizálásra (jobb-és bal oldal), 2-szer annyi információ kerül tárolásra, mint a mono hanganyag rögzítésekor.

  • A digitális hanganyag visszajátszás során az impulzus sorozatokból digitális áramkörrel, folytonos, analóg jeleket alakítanak ki, amely egy hangsugárzó eszköz segítségével hallhatóvá válik.

Hangrögzítő eszközök felhozatala hatalmas a piacon, minden szolgáltató, forgalmazó a tökéletesebbnél, tökéletesebb eszközök kínálatát tárja elénk. A hangrögzítő alkalmazások is rendkívül színes palettát tár elénk, pl. a Google Play- en keresztül is, számos, ingyenes verziót áll rendelkezésünkre. Történhet a hangrögzítés telefonon, számítógépen stb. A hangrögzítéseknek, a hangfelvételeknek, különösen a mai kor viszonyai között hatalmas előnyei vannak, azonban mindig figyelembe kell venni alkalmazásuknál a törvény által meghatározott feltételek maradéktalan betartását.