+36 (70) 285-0925
http://szoftverbox.hu

+36 (20) 343 6623
szoftverbox@szoftverbox.hu

Ilyen pl. a:

Dinamikus mikrofon,

Szalagmikrofon,

Kondenzátor mikrofonok,

Piezoelektromos mikrofonok stb.

Lényeges, hogy a mikrofonok elektromos jeleit a rögzítő eszközök a megfelelő technikával tárolják.

Ahhoz, hogy a felvett anyagokat hallani tudjuk, további lényeges láncszemet, úgynevezett hangsugárzó eszközt kell csatlakoztatni a lejátszó eszközhöz.

Hangrögzítés szempontjából megkülönböztetünk:

Analóg és

Digitális hangrögzítést.

Ezen belül is:

Analóg hangrögzítés:

Napjainkban két analóg módot használunk:

  • Az elektromechanikus, illetve a

  • Mágneses hangrögzítés.

Az analóg hangrögzítés legfőbb ismérve az, hogy a felvett/rögzített hanganyag hossza megegyezik. Sztereo hangrögzítés esetében is, minden csatorna egy időben, egymással párhuzamosan kerül rögzítésre.

  • Az elektromechanikus hangrögzítéseknél, a mikrofon fogja fel a hangrezgéseket, és alakítja azt át elektromos jelekké. Majd a jel további útja, egy erősítőn keresztül a vágófej, ahol is egy vágótű segítségével a hanglemez alapanyagába spirál alakú hangbarázdák vájása történik.

Az elektromechanikus hangrögzítéseknél a visszajátszás egy hangszedő tű közreműködésével megy végbe. A lényeg, hogy a bevágott barázdák a tűt mozgatják, így hangfrekvenciás feszültség keletkezik, mely felerősítés után a hangszóró segédletével válik számunkra hallhatóvá.

  • A Mágneses hangrögzítésnél, felvételkor úgynevezett mágneses anyag –hangszalag- halad át az elektromágneses fej előtt. A hangrezgéseket a mikrofon alakítja át elektromos jellé, majd ezek a felvevőfejben, mágneses erőteret hoznak létre, az előtte elhaladó mágnesezhető jelhordozó a létrehozott mágneses erőtér hatására, speciális kifejezéssel - átmágneseződik -, ami által a jelhordozó mágnesessége minden részében arányos a hangfrekvenciás áram nagyságával.

A mágnesesen történt hangrögzítéseknél a visszajátszáskor, a lejátszófej előtt elhaladó hanghordozó mágneses jelei, a fej előtt feszültséget hoznak létre, majd az elektromos jelek felerősítés után a hangszóró membránok részvételével a külvilág számára hallható, rezgőhanggá válnak.

A szalagfajtákat csoportosítása történhet:

Szalagtárolási rendszer alapján:

  • Orsós szalag,

  • Compact Casette szalag,

  • Micro Casette rendszerű szalag.

Történhet a szalag csoportosítás, a jelhordozó minősége és anyaga alapján is:

pl.

  • vörösvasoxidos, feketevasoxidos jelhordozó, kobaltoxiddal dúsítva,

  • krómdioxidos jelhordozó,

  • vasoxidos-krómdioxidos jelhordozó.

 

Digitális hangrögzítés:

Tudnunk kell, hogy a digitális hangrögzítés az analóg rögzítés folyamatára épül. Ahogy már taglaltuk is, hogy az analóg jelek időben és értékben is folyamatosak, a digitális jelek viszont elkülönülnek egymástól.

A digitális hangrögzítésnél is szükségünk van, a fizikai rezgés, elektromos jellé alakító mikrofonra, valamint a jeleket rögzítő eszközre (pl. számítógép, minidisc, telefon stb.) A különbség a rögzítés módjában található. Az időben és értékben folyamatos analóg jeleket elektronikus áramkörökkel rögzítik és dolgozzák fel. Azonban bizonyos időközönként az analóg jelekből „mintákat” vesznek, emiatt a folytonosság megszűnik, egymástól elkülönülő impulzusok sokaságát kapjuk. Az analóg hanganyagok digitális megfelelőjét az impulzusok amplitúdó értékének bináris formájából kapjuk. Magát az eljárást a szakirodalom PCM (Pulse Code Modulation) néven tartja számon.

Digitális hangrögzítéseknél is elektromos jelekké alakul át a hangjel, melyekből

  • mintavételezéssel és

  • kvantálással – rögzíthető digitális jelsorozatot kapunk.

A hangok digitalizálásánál 3 fontos tényezőt kell figyelembe venni, melyek értékei nagyban befolyásolják, befolyásolhatják a hangállomány méretét, minőségét,

Ezek a tényezők:

  • a mintavételi frekvencia,

  • a kvantálási hossz,

  • valamint a hangcsatornák száma (mono, vagy sztereo)

Mintavételezés:

  • A mintavételezés, amikor is, az időben és értékben folytonos analóg jeleket mintavételezéssel, diszkrét minták sorozatává alakítják, amelyekben minden egyes impulzus amplitúdója megegyezik a hangfrekvenciás jel, adott pontban felvett értékével. Tehát az impulzusok amplitúdó értékének bináris formájából kapjuk meg, az analóg hanganyag digitális megfelelőjét. Ezt, ahogy már fentebb is említettük, maga a PCM eljárás.

  • A kvantálás az a folyamat, amikor a mintavételezett impulzussorozatot, amplitúdó értékeit, meghatározott számú bit felhasználásával, bináris számokká alakítják át. A rendelkezésre álló bitek száma maga a kvantálási hossz. Minél több amplitúdó értéket lehet megkülönböztetni, annál precízebben, pontosabban lehet visszajátszáskor a rendelkezésre álló digitális jelsorozatból visszaállítani az eredeti analóg jelet.

  • Sztereo hanganyag rögzítésénél két csatorna jele kerül digitalizálásra (jobb-és bal oldal), 2-szer annyi információ kerül tárolásra, mint a mono hanganyag rögzítésekor.

  • A digitális hanganyag visszajátszás során az impulzus sorozatokból digitális áramkörrel, folytonos, analóg jeleket alakítanak ki, amely egy hangsugárzó eszköz segítségével hallhatóvá válik.

Hangrögzítő eszközök felhozatala hatalmas a piacon, minden szolgáltató, forgalmazó a tökéletesebbnél, tökéletesebb eszközök kínálatát tárja elénk. A hangrögzítő alkalmazások is rendkívül színes palettát tár elénk, pl. a Google Play- en keresztül is, számos, ingyenes verziót áll rendelkezésünkre. Történhet a hangrögzítés telefonon, számítógépen stb. A hangrögzítéseknek, a hangfelvételeknek, különösen a mai kor viszonyai között hatalmas előnyei vannak, azonban mindig figyelembe kell venni alkalmazásuknál a törvény által meghatározott feltételek maradéktalan betartását.

TERMÉKEINK

Galambász Program. A program megújult külsővel egyszerűbb kezelhetőséggel és új funkciókkal gazdagodott! próbálja ki és töltse le most a demo verziót! Egyedi azonosítás gyűrű szám alapján, számítógépes nyilvántartás, jellemző adatokkal jelzőgyűrű, szín, fajta, az állat fényképével.

Bővebben

SL-1600 telefonfelvevő hívásrögzítő. Egy önálló telefonos rögzítési rendszer, amely automatikusan rögzíti a telefonbeszélgetéseket.  Ezzel a készülékkel önállóan tud hangelvételt készíteni telefonról. Hangbeszélgetéseket vehet fel számítógép használata nélkül.

Bővebben

SL200 Digitális Mp3 hangrögzítő, magyar nyelvű recorder program Használható mikrofonnal diktafonként, vagy a telefonos eszközzel (így telefonvonalról vehetünk fel beszélgetést, de ehhez szükség van a hardverre is).

Bővebben

Partner nyilvántartó Rugalmasan alakítható Dokumentum, feladatkezelő és partner nyilvántartó program Napjainkban egy vállalkozás számára az ügyfél a legfontosabb. Létfontosságú, hogy a már meglévő és a leendő ügyfelek adatai, elérhetőségei pontosak és naprakészek legyenek.

Bővebben

SL300 Mp3 hangrögzítő telefonbeszélgetés rögzítése, felvétele, hívásrögzítés,hívásrögzítő Digitális hangrögzítés személyi számítógépen mp3 formátumba, telefonról analóg vonalról, mikrofonról, diktafon funkció. Magyar nyelvű szoftverrel.

Bővebben

Legyen az interneten könnyen megtalálható saját honlapja domain-névvel és most mindezt féláron! Bemutatkozó weblapját kedvező áron elkészítjük a megadott sablon alapján adminisztrátor felülettel rendelkező  CMS rendszerben jelenleg 50.000 ft áron. Alap SEO ajándékba.

Bővebben